Polskie malarstwo współczesne jest bardzo zróżnicowane i obecnie cieszy się dużą popularnością w kraju i za granicą. Współczesne malarstwo polskie obejmuje wiele nurtów i stylów, co czyni je bogatym i ciekawym zjawiskiem kulturowym.

Jednym z najważniejszych nurtów w polskim malarstwie współczesnym jest abstrakcjonizm. Ten styl malarstwa skupia się na kształtach, kolorach i formach, a nie na przedstawianiu konkretnych obiektów czy scen. W Polsce abstrakcjonizm zyskał popularność po II wojnie światowej, kiedy to artyści zaczęli eksperymentować z różnymi technikami malarskimi. Do najbardziej znanych artystów abstrakcyjnych w Polsce należą Tadeusz Kantor, Wojciech Fangor i Jerzy Nowosielski.

Innym ważnym nurtem w polskim malarstwie współczesnym jest realizm magiczny. Ten styl malarstwa charakteryzuje się nienaturalnymi, baśniowymi krajobrazami i postaciami, które wzbudzają tajemnicze i nierzeczywiste wrażenia. Czołowym przedstawicielem realizmu magicznego w Polsce jest Jacek Malczewski, który zyskał sławę już w XIX wieku, ale wciąż pozostaje jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych artystów w polskiej sztuce.

W polskim malarstwie współczesnym można także znaleźć wiele przykładów malarstwa figuratywnego, które skupia się na przedstawieniu postaci i scen z życia codziennego. W Polsce ten styl malarstwa zyskał popularność w latach 60. XX wieku, kiedy to artyści zaczęli eksperymentować z różnymi stylami, technikami i tematami. Do najważniejszych artystów figuratywnych w Polsce należą Mirosław Bałka, Wilhelm Sasnal i Zbigniew Libera.

W ostatnich latach w polskim malarstwie współczesnym zyskał na popularności także styl postmodernistyczny, który charakteryzuje się ironią, pastiszem i parodią tradycyjnych stylów i konwencji. Do najważniejszych artystów postmodernistycznych w Polsce należą Katarzyna Kozyra, Zbigniew Warpechowski i Artur Żmijewski.

W skrócie, polskie malarstwo współczesne jest bardzo zróżnicowane i obejmuje wiele różnych stylów i nurtów. Od abstrakcjonizmu po realizm magiczny i malarstwo figuratywne, aż po postmodernizm, polscy artyści cieszą się światową sławą i uznaniem.

Obraz Artysta Rok
Malinowy Księżyc Edward Dwurnik 1977
Autoportret z tamponem Zbigniew Libera 1982
Kobiety z ptakiem Jacek Malczewski 1926
Morze Wojciech Fangor 1962
Kompozycja Władysław Strzemiński 1948
Jezioro Tadeusz Brzozowski 1969
Krzyk Andrzej Wróblewski 1956
Rejtan - upadek Polski Jan Matejko 1866
Przejście Magdalena Abakanowicz 1965
Sny i tajemnice III Rzeszy Aleksander Kobzdej 1985

Na ArtNurt znajdziesz liczne artykuły o sztuce, artystach i ich dziełach. Publikujemy także kalendarium nadchodzących wystaw, przydatne informacje na temat domów aukcyjnych oraz porady dla kolekcjonerów. Zapraszamy do regularnego śledzenia naszych aktualności.