W dzisiejszych czasach sztuka jest znacznie bardziej dostępna niż kiedykolwiek wcześniej. Nie jest już zarezerwowana tylko dla elitarnych grup społecznych, ale staje się coraz bardziej powszechna i popularna. Nurty sztuki współczesnej to pojęcie, które odnosi się do sztuki, która powstała w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci. W artykule tym omówimy różne tendencje w sztuce współczesnej i ich wpływ na dzisiejszy świat sztuki.

Sztuka konceptualna

Sztuka konceptualna to ruch, który pojawił się w latach 60. XX wieku. W tym nurcie sztuka jest postrzegana jako idee, a nie jako przedmioty. Artysta jest postrzegany jako myśliciel, który tworzy projekty, w których idee są ważniejsze niż forma. Sztuka konceptualna była krytykowana przez niektórych za to, że nie zajmuje się wizualnymi aspektami sztuki, ale dla innych stanowiła rewolucję w sztuce.

Sztuka abstrakcyjna

Sztuka abstrakcyjna to styl, w którym artyści używają form i kolorów, aby wyrazić emocje i uczucia. Wszystko, co jest przedstawione w tej sztuce, jest przedstawione w sposób zredukowany i uproszczony. Ta sztuka jest często uważana za jedną z najważniejszych tendencji w sztuce współczesnej, ponieważ pozwala artystom na wyrażenie siebie w sposób, który nie jest ograniczony przez rzeczywistość.

Sztuka postmodernistyczna

Sztuka postmodernistyczna to ruch, który pojawił się w latach 70. XX wieku. W tym nurcie artyści odwołują się do stylów i technik, które zostały już wykorzystane w przeszłości. Często łączą one różne style i formy sztuki, aby stworzyć nowe i oryginalne dzieła. W sztuce postmodernistycznej często występują elementy humoru i ironii, a także odwołania do popkultury.

Sztuka wideo

Sztuka wideo to forma sztuki, w której artyści używają wideo jako medium do tworzenia dzieł sztuki. Sztuka wideo pozwala na wyrażenie siebie w sposób, który jest trudny do osiągnięcia w innych mediach. Artyści mogą eksperymentować z różnymi technikami wideo, aby stworzyć unikalne i oryginalne dzieła sztuki.

Style sztuki współczesnej Przykłady obrazów i rzeźb Autorzy
Sztuka konceptualna One and Three Chairs Joseph Kosuth
Sztuka abstrakcyjna Whitney Museum of American Art Barnett Newman
Sztuka postmodernistyczna Rabbit Jeff Koons
Sztuka wideo Pixelwald Pipilotti Rist

Na ArtNurt znajdziesz liczne artykuły o sztuce, artystach i ich dziełach. Publikujemy także kalendarium nadchodzących wystaw, przydatne informacje na temat domów aukcyjnych oraz porady dla kolekcjonerów. Zapraszamy do regularnego śledzenia naszych aktualności.