poprawka

kuratorka: Emilia Dudziec

Nowy Śpiewnik Patriotyczny

Anna Shimomura

Jagoda Kwiatkowska

Julia Golachowska

Szaman Polski/ Mateusz Kowalczyk

Agata Lankamer

fot. Risoria

 

 

 

 

Przerwa wakacyjna w JEST galerii nieuchronnie dobiega końca, dlatego podczas otwarcia 2 SEZONU odrobimy lekcje z języka polskiego, muzyki, historii, plastyki i wuefu.
#8_POPRAWKA to wydarzenie, podczas którego chcielibyśmy skupić się na analizie współczesnego pojęcia patriotyzmu, przyjrzeć się zakorzenionym w naszej kulturze symbolom oraz zderzyć je z aktualnymi realiami. Szacunek wobec historii nie oznacza dla nas zgody na bezrfleksyjne gloryfikowanie przemocy. Czujemy potrzebę działań odczarowujących zastane wzorce oraz pracy w duchu „odwojnienia kultury” Krzysztofa Wodiczki. Jako pokolenie urodzone w wolnej Polsce, czujemy się zaniepokojeni rosnącymi sporami i nie zgadzamy się na wciąż trwający kult wojny.

Kolektyw ŁASKI (Anna Shimomura, Jagoda Kwiatkowska, Julia Golachowska), przeprowadzi lekcję polskiego, na której pieśni patriotyczne wybrzmią na nowo w taki sposób, abyśmy mogli cieszyć się niepodległością i tradycją bez przymykania oka na tkwiące w niej wciąż mizoginię, militaryzm, klasowość czy rasizm. Fascynacja wojną i przemocą ustąpią miejsca opowieści o lęku, wątpliwościach i tęsknocie.

Dziewczęce tatuaże patriotyczne podczas lekcji plastyki Agaty Lankamer pomogą przetransformować zmitologizowane symbole i odczytać je na nowo; symbole Polski, takie jak choćby orzeł, zestawione są z motylem czy serduszkiem w przekonaniu, że miłość do ojczyzny i symbol siły nie muszą być wizerunkiem miecza.

Całe wydarzenie rozpoczniemy zajęciami ruchowymi, skupiając się na współpracy i dbając o wzajemne dobre samopoczucie. Orzeźwiającą rozgrzewkę zainicjuje Mateusz Kowalczyk, który podczas POPRAWKI jako Szaman Polski przeprowadzi performatywny mecz o powodzenie artystek i artystów wrocławskich!

🕊PLAN LEKCJI:

18:00-19:00
1 .WF 🕊
Temat: Mecz o powodzenie artystek i artystów wrocławskich
czyli performatywny mecz piłkarski Mateusza Kowalczyka/ Szamana Polskiego

19:00-20:30
2. PLASTYKA 🕊
Temat: Dziewczęce tatuaże patriotyczne #girlypatriotictattoo.
czyli salon tatuażu Agaty Lankamer


3. JĘZYK POLSKI 🕊
Temat: Nowy Śpiewnik Patriotyczny.
czyli warsztaty prowadzone przez Kolektyw Łaski


20:30-21:00
4. MUZYKA🕊
Temat: Nowy Śpiewnik Patriotyczny
czyli karaoke z Kolektywem Łaski