#3


Agata Lankamer

Laura Ociepa

Barbara Żłobińska

Mariusz Maślanka

 

 

 

 

 

fot. Marcin Szczygieł, Mariusz Maślanka

Trzecie otwracie JEST to zbiór trzech taktycznych energii. 

Jedną z tych sił jest Eskapada Laury Ociepy – gify portretujące przedstawicieli podziemia duchowego, osób zajmujących się zgłębianiem ezoterycznej wiedzy i funkcjonujących poza głównym nurtem kultury. W przestrzeni gifów wykonują gesty, które mają dekonstruować energię otoczenia i kształtować ją na nowo. W tym eklektycznym świecie wszystko jest możliwe. Układ tai-chi może być odgrywany pośród upolowanej i wypchanej zwierzyny, obiecująca długowieczność joga odczarowuje otoczenie pełne atrybutów walki zbrojnej, a neoszamanistyczny układ performowany w kostiumie ze śmieci przemienia przestrzeń korporacyjną. Gesty przedstawicieli, niezależnie od miejsca odtworzenia trwają bez przerwy, wciągając w trans i tworząc nowy rytuał przemiany rzeczywistości. W JEST zyskają nową materialną formę, bujając się w przestrzeni wystawy umożliwiają ruch bohaterom Eskapady.

Druga siła to duet cave czyli Barbara Żłobińska i Mariusz Maślanka, którzy stworzą pewnego rodzaju mimikrę kulturową odkrywając na nowo znaczenia znaków utrwalonych w kulturze, reinterpretując je w odejściu od ich pierwotnego - religijnego kontekstu, analizując pod kątem współczesnych prądów filozoficznych oraz naukowych. Mistyczna aura roztaczająca się wokół prezentowanych obiektów jest produktem racjonalnych metod działania, świecka duchowość nie opiera się tutaj jednak na założeniach scjentystycznych, a skłania się w kierunku ekologi oraz nowych nurtów filozofii przyrody.

Numer trzy Agaty Lankamer będzie próbą połączenia galanterii z dzikością, witalność szamanki ze spleenem wiedźmy. Wszystko po to, żeby oczyścić złą aurę, zreinterpetować tabu statusu społecznego bohaterek.